<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
Home > $26
 

$26

April 12th, 2013 at 06:41 pm

I have been grousing most of the evening. We came home from the regular grocery store to fill in its some items we couldn't get at Aldi last night,. It was $26 for bananas, raspberries, bell peppers, lactose free milk, 3 cans of tomato sauce, and whole wheat bread.

It just seems like we got so little for $26.

One of the local food pantry's reported their giving is up 17% since so many folks are coming in for food.

I can certainly see why.

I know we can afford it, but when your bring in two small bags of groceries, one wonders how families afford to eat.

2 Responses to “$26”

  1. marvholly Says:

    I am VERY glad I am single these days. I just do not know how families (esp w/boys and/or athletic teens) can afford to feed the mob.

    I already gave up read meat because I can no longer afford it. Now they want to calc my annual soc adjustment to a LOWER (chained) CPI. Current one already excludes volatile (read gasoline & food) items. I already eat veg 1x/week. I will need to go to 2x/week or possibly 3x/week.

  2. rob62521 Says:

    I wonder the same thing about families and eating. I can tell you a reason there is an obesity problem in the US -- fresh fruits and vegetables and meats are expensive. Even a name brand can of vegetables is ridiculous and I believe there is less in a can than there used to be. DH loves green beans and it used to be we would both have some and there would be some leftover. Now I fix peas so he can have most of the green beans and on sale, Del Monte green beans were $1.39 a can. We've been either stocking up when they are on sale for .69 a can or buying from Aldi.

Leave a Reply

(Note: If you were logged in, we could automatically fill in these fields for you.)
*
Will not be published.
   

* Please spell out the number 4.  [ Why? ]

vB Code: You can use these tags: [b] [i] [u] [url] [email]